Hybridná fotovoltaická elektráreň

V súčasnosti sa v domácnostiach používajú tri základné typy fotovoltaických elektrární: sieťové, ostrovné a hybridné. Hoci prvé dve sú pomerne dobre známe, hybridná fotovoltaická elektráreň je pre niektorých stále veľkou neznámou. Získajte viac informácií o výhodách, nákladoch, dotáciách a odpovede na dôležité otázky o fungovaní hybridnej fotovoltaickej elektrárne pre rodinný dom.
Hybridná fotovoltaická elektráreň

Ako funguje sieťová a ostrovná fotovoltaická elektráreň?

Bežná fotovoltaická elektráreň (pripojená do siete) je pripojená priamo k distribučnej sieti a neumožňuje využívať vyrobenú elektrinu priamo v domácnosti. Vlastník predáva elektrinu distribútorovi a odkupuje ju od neho. V minulosti bol tento typ rozšírený vďaka výhodným výkupným cenám, ale dnes sa už fotovoltaické elektrárne pripojené do siete neinštalujú.

Na druhej strane, ostrovná fotovoltická elektráreň nie je pripojená k sieti a prebytok energie ukladá do batérie alebo akumulátora, odkiaľ ju v prípade potreby čerpá. Nevýhodou je, že ostrovná fotovoltika musí mať buď veľkokapacitnú batériu, alebo záložný zdroj pre dni bez slnka. Ostrovné systémy by sa mali používať na miestach, kde nie je prístup k elektrickej sieti alebo kde by vybudovanie elektrickej prípojky bolo spojené s vysokými nákladmi.

Ako funguje hybridná fotovoltaická elektráreň?

Hybridná elektráreň je typ ostrovnej fotovoltaickej elektrárne, ktorá spája výhody uvedených typov elektrární. Hybridná fotovoltaická elektráreň (HFVE) má batérie, v ktorých sa ukladá prebytočná energia, ale na rozdiel od bežnej ostrovnej elektrárne je dom s hybridnou fotovoltaickou elektrárňou pripojený aj na elektrickú distribučnú sieť.

Hybridná fotovoltaická elektráreň pre rodinný dom zvyčajne vyrába maximum elektriny na poludnie, ale spotreba je v tomto čase nízka. Večer, keď je spotreba energie vysoká, si z batérií berie uloženú elektrinu.

V praxi funguje hybridná fotovoltická elektráreň tak, že keď svieti slnko, elektráreň dodáva elektrinu do budovy a zároveň nabíja batérie. Z batérií možno čerpať energiu aj vtedy, keď nesvieti slnko. Elektrická energia zo siete potom slúži ako záloha v prípade, že fotovoltická elektráreň nie je schopná dodávať energiu, pretože batérie sú vybité. Kľúčová je kapacita batérií, ktorá by mala byť aspoň taká výkonná ako výkon panelov inštalovaných na streche.

Okrem solárnych panelov a batérií je ďalšou dôležitou súčasťou hybridnej fotovoltaickej elektrárne hybridný menič napätia. Ide o zariadenie, ktoré premieňa jednosmerný prúd na striedavý a umožňuje dodávku elektrickej energie zo siete. Stará sa aj o galvanické oddelenie od distribučnej siete a riadi všetky energetické toky v dome. Zriadenie hybridnej fotovoltaickej elektrárne je tak administratívne menej náročné. Na rozdiel od fotovoltaiky pripojenej do siete nie je potrebné povolenie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví - z právneho hľadiska majiteľ hybridnej fotovoltickej elektrárne pre rodinný dom nevystupuje ako výrobca elektriny.

Vyplatí sa hybridná fotovoltaická elektráreň pre rodinný dom?

Dobre navrhnutá hybridná fotovoltická elektráreň dokáže využiť až 100 % elektrickej energie vyrobenej z fotovoltických panelov na vlastnú spotrebu a pokryť energetické potreby rodinného domu až na 90 %. Ďalšou výhodou hybridnej fotovoltaickej elektrárne je jej variabilita. Najprv je možné nainštalovať solárne panely s menšou kapacitou a postupne pridávať solárne panely podľa vašich finančných možností.

Dotácie na hybridnú fotovoltaickú elektráreň

Výhodou je, že na zriadenie hybridnej fotovoltaickej elektrárne môžete zažiadať o dotáciu (z programu Nová zelená úsporám a získať tak až 205 000 Kč). Správne zvolená hybridná fotovoltaická elektráreň pre rodinný dom zaistí zníženie nákladov za elektrinu, väčšiu energetickú nezávislosť a sebestačnosť. Pokiaľ práve uvažujete o zriadení hybridnej fotovoltaickej elektrárne, radi Vám s výberom poradíme a navrhneme optimálne riešenie.

Cena hybridnej fotovoltaickej elektrárne

Konečná cena hybridnej fotovoltaickej elektrárne závisí od rozsahu zákazky, potrieb zákazníka a zložitosti inštalácie. Cenu hybridnej fotovoltaickej elektrárne je však možné výrazne znížiť vďaka dotácii na hybridnú fotovoltaickú elektráreň. Zmluvne garantujeme získanie dotácie na fotovoltaickú elektráreň a v rámci našich služieb hybridnej fotovoltaickej elektrárne na kľúč za vás vybavíme všetky dokumenty a komunikáciu s úradmi.

Chcem návrh hybridnej fotovoltaickej elektrárne

Ak chcete získať návrh hybridnej fotovoltaickej elektrárne na kľúč, vyplňte kontaktný formulár. Ešte nie ste úplne presvedčení o tom, že si chcete zaobstarať fotovoltaický systém? Prečítajte si naše skúsenosti s hybridnou fotovoltaickou elektrárňou na našom profile na Facebooku, pozrite si referencie alebo nás kontaktujte a získajte odpovede na všetko, čo vás zaujíma.

Prečo si vybrať fotovoltaiku?

 • Dotácie na fotovoltaiku

  Znížite poplatky za elektrinu

  Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltaiku, môžete ušetriť až 850 € za rok. Budete nezávislí a nemusí vás trápiť rast cien energií.

 • Dotácie na fotovoltaiku 2021

  Ušetříte až 1 500 € s dotáciou Zelená domácnostiam

  Pomôžeme Vám so získaním dotácie Zelená domácnostiam. Tá sa môže vyšplhať až na krásnych 1 500 €.

 • Fotovoltaika na strechu

  Výpadky prúdu vás neohrozia

  Pri výpadku distribučnej siete môžete ďalej svietiť, surfovať na internete, variť aj kúriť. Vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni budete za vodou.

Mám záujem
nová zelená úsporám fotovoltaika
Štedrá dotácia
až 1 500 €
Fotovoltaika dotácie
Elektrická energia
pod kontrolou 24/7
Fotovoltaická elektráreň
Nižšie náklady
na elektrickú energiu
Fotovoltaika cena
Máme jedny z
nejnižších cen
Dotácie na fotovoltaiku
Zostavíme vám funkčné
riešenie na mieru
Dotácie na fotovoltaiku 2021
Inštalácia fotovoltaiky
behom 2 dní

Dopytový formulár

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Podrobné znenie nájdete tu.
Potrebujete poradiť?
Nechajte nám svoje číslo a odborník z Vašej oblasti sa Vám ozve späť.