Montáž fotovoltaických panelov

Zaujíma vás, ako prebieha montáž fotovoltaických panelov, čo je treba pred inštaláciou solárnych panelov vybaviť alebo pre aké typy striech vlastne montáž fotovoltaických panelov zariaďujeme? Zhrnuli sme najzásadnejšie odpovede k tématu montáže fotovoltaických panelov.
Montáž fotovoltaických panelov

Než začneme s montážou fotovoltaických panelov

Pred samotnou inštaláciou fotovoltaických panelov sa musí skontrolovať strešná krytina. Pozvite technika, aby skontroloval stav strechy na mieste. Tento krok sa vzťahuje len na staré strechy. Ak máte nové krovy alebo dokonca staršie krovy, ktoré sú v dobrom stave, nie je to problém. V opačnom prípade je možné zosilniť vašu strechu, napríklad zosilnením krokiev. To sa však robí len vo výnimočných prípadoch. Fotovoltaické panely sú veľmi ľahké - vážia len niekoľko kilogramov.

Ako dlho trvá inštalácia solárnych panelov?

Čas potrebný na inštaláciu solárnych panelov závisí od typu strešnej krytiny a materiálu krovu. Najčastejšie ide o strechu s drevenými krovmi, kde je inštalácia fotovoltaiky rýchla a bezproblémová. Ak je krov vyrobený napríklad zo železných rúrok, inštalácia je komplikovanejšia a konštrukcia je individuálne prispôsobená. Pri inštalácii fotovoltaiky sa však vždy snažíme urobiť všetko čo najrýchlejšie a najpresnejšie.

Montáž fotovoltaických panelov na strechu: Kam áno a kam nie

Pri návrhu samotného fotovoltického projektu je potrebné zohľadniť skutočnosť, že treba zabezpečiť maximálne osvetlenie (čas, kedy slnečné svetlo dopadá na strechu). Fotovoltické panely môžete umiestniť na strechu domu alebo iných budov (napr. stodoly, dielne, garáže). Panely možno inštalovať na všetky typy strešných krytín.
Na umiestnenie panelov je ideálna strecha orientovaná na juh so sklonom 15-38°. Veľmi dobrá je aj juhovýchodná a juhozápadná orientácia. Je však možné využiť aj západnú alebo východnú časť strechy, ale s nižším energetickým výnosom.

Plocha s fotovoltaickými panelmi nesmie byť zatienená okolitými budovami alebo objektmi na streche. Komíny a vikiere bývajú problémom. Vysoké komíny vrhajú tieň a vikiere zaberajú príliš veľa miesta. Je nevyhnutné poradiť sa so skúseným dodávateľom fotovoltických panelov, ktorý najlepšie poradí, ktorý typ panelov je vhodný pre danú orientáciu strechy a umiestnenie. Okrem toho musí byť na streche dostatok miesta pre panely. Nemusíte sa však obávať inštalácie solárnych panelov - naša fotovoltaická elektráreň na kľúč je riešením pre každého.

Montáž fotovoltaických panelov na štítové strechy

Štítové strechy domov sú bežným miestom na inštaláciu solárnych panelov. Panely sa montujú na montážne rámy z nekorodujúceho materiálu, ktoré sa potom pripevnia k strešnej konštrukcii pomocou hákov.

Panely sa zvyčajne umiestňujú na tú časť strechy, ktorá je orientovaná na juh, juhozápad alebo juhovýchod. Inštalácia solárnych panelov na iných stranách je samozrejme možná, ale znižuje energetický výnos. Na západnej alebo východnej strane sa táto situácia dá vyriešiť zdvihnutím panelov smerom na juh. Zdvíhanie panelov sa vykonáva aj pri nižších sklonoch strechy, t. j. pod 15°. Takáto inštalácia však vytvára bariéru, ktorá je pri nepriaznivých poveternostných podmienkach bičovaná vetrom. Je tiež drahšia a na dome nevyzerá príliš esteticky.

Pri inštalácii panelov sa odporúča sklon 15°. Na sedlových strechách so sklonom nad 15° sa panely môžu inštalovať súčasne s krytinou. Na dosiahnutie optimálneho sklonu panelov nie sú potrebné ďalšie nadstavby. Vo všeobecnosti sa odporúča inštalácia priamo na strešnú krytinu. Inštalácia panelov, ktoré sú nainštalované nad a rovnobežne so strešnou krytinou, je jednoduchšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia.

Montáž panelov na plochú strechu

Fotovoltaické solárne panely môžete umiestniť aj na plochú strechu. Panely možno inštalovať so sklonom alebo vodorovne. Horizontálne umiestnenie zabraňuje rizikám v prípade zlých poveternostných podmienok. Vietor nezaťažuje strešnú konštrukciu ani samotné panely. Vodorovne umiestnené panely však strácajú svoju samočistiacu schopnosť a majitelia sa musia starať o ich pravidelnú údržbu.

Ďalšou možnosťou je použitie nosnej konštrukcie. Konštrukcia sa zvyčajne skladá z rohových spojovacích prvkov trojuholníkového tvaru, ktoré sú vyrobené z pevného a odolného materiálu. Spoje sú spojené hliníkovými profilmi, na ktorých sú umiestnené fotovoltické panely. Konštrukcia je buď pripevnená k podkladu (streche), alebo je jednoducho zaťažená (napr. veľkými škridlami). Panely sa preto dajú umiestniť v požadovanom smere.

Mám záujem o montáž fotovoltaiky na svoju strechu

Ak požadujete dodávku a montáž fotovoltaických panelov, radi vám pomôžeme so všetkými náležitosťami, návrhom, projektovou dokumentáciou a realizáciou. Stačí vyplniť formulár a my sa vám ozveme.

Prečo si vybrať fotovoltaiku?

 • Dotácie na fotovoltaiku

  Znížite poplatky za elektrinu

  Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltaiku, môžete ušetriť až 850 € za rok. Budete nezávislí a nemusí vás trápiť rast cien energií.

 • Dotácie na fotovoltaiku 2021

  Ušetříte až 1 500 € s dotáciou Zelená domácnostiam

  Pomôžeme Vám so získaním dotácie Zelená domácnostiam. Tá sa môže vyšplhať až na krásnych 1 500 €.

 • Fotovoltaika na strechu

  Výpadky prúdu vás neohrozia

  Pri výpadku distribučnej siete môžete ďalej svietiť, surfovať na internete, variť aj kúriť. Vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni budete za vodou.

Mám záujem
nová zelená úsporám fotovoltaika
Štedrá dotácia
až 1 500 €
Fotovoltaika dotácie
Elektrická energia
pod kontrolou 24/7
Fotovoltaická elektráreň
Nižšie náklady
na elektrickú energiu
Fotovoltaika cena
Máme jedny z
nejnižších cen
Dotácie na fotovoltaiku
Zostavíme vám funkčné
riešenie na mieru
Dotácie na fotovoltaiku 2021
Inštalácia fotovoltaiky
behom 2 dní

Dopytový formulár

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Podrobné znenie nájdete tu.
Potrebujete poradiť?
Nechajte nám svoje číslo a odborník z Vašej oblasti sa Vám ozve späť.