Typy fotovoltaických panelov a ich vlastnosti

Keď hovoríme o fotovoltaickom systéme, základom všetkého sú takzvané fotovoltaické panely, niekedy nazývané aj solárne panely.
Typy fotovoltaických panelov a ich vlastnosti

Fotovoltaická elektráreň závisí od prítomnosti fotovoltaických panelov - vďaka fotovoltaickým panelom dochádza k tzv. fotoelektrickému efektu, pri ktorom sa slnečné lúče menia na elektrickú energiu. Pri fotovoltaických paneloch je najdôležitejší materiál, z ktorého sú vyrobené (ako aj spôsob výroby). Podľa týchto vlastností sa fotovoltaické panely klasifikujú. Najznámejšie typy fotovoltaických solárnych panelov sú monokryštalické fotovoltaické panely a polykryštalické fotovoltaické panely. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý typ solárneho panelu je najlepšou voľbou?

Čo sú to vlastne fotovoltaické panely?

Fotovoltaické panely sú v podstate polovodičové diódy. Vo fotovoltaických solárnych paneloch sa slnečné svetlo premieňa na jednosmerný elektrický prúd. Tam, kde sa stretávajú rôzne vrstvy solárneho panelu (z ktorých každá je inak nabitá), vzniká elektrické pole. Elektrické pole zabraňuje vyrovnávaniu rozdielnych nábojov medzi oboma vrstvami. Ďalšia vrstva zároveň umožňuje tok prúdu len jedným smerom v uzavretom obvode.

Inštalácia fotovoltaického panelu

Najbežnejším spôsobom montáže fotovoltaického panelu je jeho umiestnenie na vyvýšenom mieste na streche (zvyčajne so sklonom od 20 do 60 stupňov). Strecha by mala byť pred montážou fotovoltaického panelu v dobrom stave, aby sa predišlo prípadnej demontáži solárnych panelov v priebehu rokov. V prípade škridlových striech sa na montáž fotovoltaického panelu používajú strešné háky.

Typy fotovoltaických solárnych panelov

Keď máme základnú predstavu o fungovaní fotovoltaických solárnych panelov, môžeme si predstaviť základné typy:

Polykryštalické fotovoltaické panely

Polykryštalické fotovoltaické panely sú vyrobené z kremíka. Ten sa počas výrobného procesu roztaví, potom sa zmieša s atómami bóru a nechá sa stuhnúť do veľkých blokov. Kremíkové bloky sa potom nakrájajú na tenké plátky, ktoré sa potiahnu antireflexnou vrstvou. Na hraniciach kryštálov však vznikajú stratové body, a preto sa polykryštalické fotovoltické panely považujú za menej účinné. Výhodou polykryštalických fotovoltaických panelov sú nízke výrobné náklady.

Výhody polykryštalických fotovoltaických panelov

 • Lacná výroba - cena týchto fotovoltaických panelov je nižšia
 • Dobre fungujú aj na menej ideálne orientovaných strechách

Nevýhody polykryštalických fotovoltaických panelov

 • Nižší výkon fotovoltaických panelov (v porovnaní s monokryštalickými solárnymi panelmi)
 • Vyššie nároky na priestor

Monokryštalické fotovoltaické panely

Monokryštalické fotovoltaické panely sú tiež vyrobené z kremíka. Iný výrobný proces však zabezpečuje, že sa doštičky vyrezávajú zo samotného bloku kremíka. Nedochádza k obmedzeniu jednotlivých kryštálov, a teda ani k stratám. Výkon fotovoltaického panela je teda vyšší, ale aj cena monokryštalických solárnych panelov je vyššia.

Výhody monokryštalických fotovoltaických panelov

 • Vysoká a stabilná účinnosť bez strát
 • Menšie nároky na priestor
 • Rôzne farebné možnosti
 • Dlhá životnosť

Nevýhody monokryštalických fotovoltaických panelov

 • Drahší výrobný proces - cena týchto fotovoltaických panelov je vyššia

Amorfné fotovoltaické panely

Okrem najznámejších polykryštalických a monokryštalických fotovoltaických panelov je na trhu aj ďalší typ solárneho panelu, ktorý sa vyrába iným spôsobom. V amorfných fotovoltaických paneloch je nosný materiál pokrytý polovodičom. Preto je na ich výrobu potrebné malé množstvo materiálu. Výkon týchto fotovoltaických panelov je však tiež malý. Hlavnou výhodou amorfných fotovoltaických panelov je ich nízka hmotnosť.

Ktorý typ fotovoltaického solárneho panelu je najlepší?

O tom, ktoré fotovoltaické solárne panely sú pre zákazníka najvhodnejšie, rozhoduje mnoho faktorov (potreby používateľa, lokalita, sklon strechy a orientácia na slnko atď.). V našich podmienkach sa najlepšie osvedčili monokryštalické fotovoltaické panely, pretože dokážu najlepšie využiť osvetlenie, ktoré máme v krajine počas roka. Hoci v tomto prípade je cena fotovoltaických panelov vyššia.

Ak vás zaujíma, aké solárne panely by boli pre vás najlepšou voľbou, neváhajte nás kontaktovať a objavte s nami svet zelenej elektriny s fotovoltaickými panelmi, ktoré budú najlepšie vyhovovať vašim požiadavkám.

Prečo si vybrať fotovoltaiku?

 • Dotácie na fotovoltaiku

  Znížite poplatky za elektrinu

  Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltaiku, môžete ušetriť až 850 € za rok. Budete nezávislí a nemusí vás trápiť rast cien energií.

 • Dotácie na fotovoltaiku 2021

  Ušetříte až 1 500 € s dotáciou Zelená domácnostiam

  Pomôžeme Vám so získaním dotácie Zelená domácnostiam. Tá sa môže vyšplhať až na krásnych 1 500 €.

 • Fotovoltaika na strechu

  Výpadky prúdu vás neohrozia

  Pri výpadku distribučnej siete môžete ďalej svietiť, surfovať na internete, variť aj kúriť. Vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni budete za vodou.

Mám záujem
nová zelená úsporám fotovoltaika
Štedrá dotácia
až 1 500 €
Fotovoltaika dotácie
Elektrická energia
pod kontrolou 24/7
Fotovoltaická elektráreň
Nižšie náklady
na elektrickú energiu
Fotovoltaika cena
Máme jedny z
nejnižších cen
Dotácie na fotovoltaiku
Zostavíme vám funkčné
riešenie na mieru
Dotácie na fotovoltaiku 2021
Inštalácia fotovoltaiky
behom 2 dní

Dopytový formulár

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Podrobné znenie nájdete tu.
Potrebujete poradiť?
Nechajte nám svoje číslo a odborník z Vašej oblasti sa Vám ozve späť.