Všetko, čo ste chceli vedieť o ostrovnej fotovoltaickej elektrárni

Ostrovná fotovoltaická elektráreň je systém na výrobu elektrickej energie zo slnečného žiarenia. Tento systém môže vyrobenú energiu okamžite poskytnúť spotrebiteľovi alebo ju uložiť do akumulátorov.
Všetko, čo ste chceli vedieť o ostrovnej fotovoltaickej elektrárni

Vďaka možnosti uskladnenia prebytočnej energie sa domácnosť stáva úplne nezávislou a sebestačnou. Jedným z cieľov tohto systému je zbaviť používateľa závislosti od distribučnej siete elektrickej energie. Pre koho je autonómny systém vhodný, ako funguje a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Prečo zvoliť ako zdroj ostrovnú fotovoltaickú elektráreň?

Tento typ fotovoltaickej elektrárne je vhodný na miesta, kde nie je možnosť pripojenia do bežnej distribučnej siete (napr. chaty alebo odľahlé budovy). Odtiaľ pochádza aj pojem "ostrovná" fotovoltická elektráreň.

V menšom rozsahu môže byť tento typ fotovoltaickej elektrárne vhodný aj na ohrev vody v domácnosti. Je vhodný aj pre tých, ktorí sa snažia o energetickú nezávislosť alebo o ekologickejší životný štýl. Úspory sú neoddeliteľnou súčasťou výhod ostrovnej fotovoltaickej elektrárne. Od okamihu počiatočnej investície a inštalácie ostrovnej elektrárne využívate len vlastnú energiu a nemusíte platiť žiadne účty za elektrinu.

Ako funguje ostrovná fotovoltaická elektráreň?

Prostredníctvom fotovoltaických panelov sa energia zo slnečného svetla premieňa na elektrickú energiu. Menič potom mení jednosmerné napätie na striedavé a túto energiu môžeme použiť na napájanie akéhokoľvek spotrebiča alebo na ohrev vody, či už v kotle alebo v bazéne. Energia, ktorú nespotrebujeme okamžite, sa ukladá do batérií systému a je pripravená na neskoršie použitie.

Aké sú výhody ostrovného systému?

 1. Je zcela nezávislý a autonómny. So systémom ostrovnej fotovoltaickej elektrárne nie ste napojení na centrálnu sieť a nemusia vás tak trápiť prípadné výpadky prúdu.
 2. Ďalšou výhodou je to, že takto získaná energia pochádza z obnoviteľného zdroja - slnka. Ostrovná fotovoltaická elektráreň je tak ďalším krokom k ekologickému spôsobu života a čistejšiemu životnému prostrediu.
 3. Poslednou výhodou sú finančné úspory. Po počiatočnej investícii do ostrovnej fotovoltaickej elektrárne sa stanete úplne nezávislými a váš odber zo siete klesne na nulu. Cena za tento systém je tak v konečnom dôsledku nižšia než čiastka, ktorú by ste uhradili za rovnaký objem energie od tradičného distribútora.

Aké sú nevýhody tohto systému?

Nevýhodou tohto systému je jeho závislosť od slnečnej energie. V zriedkavých prípadoch sa môže stať, že sa batérie vybijú a vy ostanete bez zdroja elektrickej energie.
Riešením problému vyčerpania všetkej uskladnenej energie sú tzv. hybridné fotovoltaické elektrárne, ktoré okrem batérií využívajú ako záložný zdroj aj bežnú distribučnú sieť. Je však potrebný prístup k distribučnej sieti, a preto nie sú vhodné pre odľahlé miesta.

Zaujala vás predstava absolutnej energetickej nezávislosti a zelenejšieho spôsobu života?

Sme radi, že ste týmto moderným trendom nadšení rovnako ako my v spoločnosti ARPEG, kde sa zaoberáme práve fotovoltaikou pre rodinné domy a firmy.

Ak chcete znížiť svoje účty za elektrinu, zbaviť sa závislosti od distribútorov elektriny a žiť ekologickejšie, neváhajte nás kontaktovať. Na základe vašich požiadaviek vám radi navrhneme najefektívnejší spôsob výroby elektriny zo slnka.

Prečo si vybrať fotovoltaiku?

 • Dotácie na fotovoltaiku

  Znížite poplatky za elektrinu

  Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltaiku, môžete ušetriť až 850 € za rok. Budete nezávislí a nemusí vás trápiť rast cien energií.

 • Dotácie na fotovoltaiku 2021

  Ušetříte až 1 500 € s dotáciou Zelená domácnostiam

  Pomôžeme Vám so získaním dotácie Zelená domácnostiam. Tá sa môže vyšplhať až na krásnych 1 500 €.

 • Fotovoltaika na strechu

  Výpadky prúdu vás neohrozia

  Pri výpadku distribučnej siete môžete ďalej svietiť, surfovať na internete, variť aj kúriť. Vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni budete za vodou.

Mám záujem
nová zelená úsporám fotovoltaika
Štedrá dotácia
až 1 500 €
Fotovoltaika dotácie
Elektrická energia
pod kontrolou 24/7
Fotovoltaická elektráreň
Nižšie náklady
na elektrickú energiu
Fotovoltaika cena
Máme jedny z
nejnižších cen
Dotácie na fotovoltaiku
Zostavíme vám funkčné
riešenie na mieru
Dotácie na fotovoltaiku 2021
Inštalácia fotovoltaiky
behom 2 dní

Dopytový formulár

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Podrobné znenie nájdete tu.
Potrebujete poradiť?
Nechajte nám svoje číslo a odborník z Vašej oblasti sa Vám ozve späť.